Ana Sayfa | DPT Hakkında | İletişim
 

DOLAR
Alış
TL
Satış
TL
EURO
Alış
TL
Satış
TL
 
 
Resmi Gazete
Ticaret Bakanlığı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Adalet Bakanlığı
Aile ve Çalışma Bakanlığı
Hazine ve Maliye Bakanlığı
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Sanayi Bakanlığı
Türk Patent Marka Kurumu
Ticaret Sicil Gazetesi
 

KOBİ SÖZLÜĞÜ
 
A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z
 
Sözlükte Ara :
Y Harfinde Ara :
 
 
Yabancı Sermaye
kaynakların kişi ve kuruluşlar tarafından başka bir ülkeye taşınmasına verilen addır.

Yatırım İndirimi
Belge kapsamında yapılan yatırım harcamalarının, Gelir veya Kurumlar vergisi matrahından (yeniden değerleme ilaveleri yapılarak) düşülmesidir. Yatırım yeri ve çeşitlerine göre Yatırım indirim oranı farklıdır.

Yatırım Teşvik
Yatırımların desteklenmesi amacıyla, Gümrük ve toplu konut fonu istisnası,yatırım indirimi,KDV istisnası,vergi,resim ve harç istisnası ve kredi tahsisi olanaklarının sağlanmasıdır.

Yüksek Hakem Kurulu
Grevin yasak olduğu işyeri ve işletmelerdeki toplu sözleşme görüşmelerinden belirli bir zaman içinde anlaşma sağlanmaması üzerine toplu sözleşmenin imzalanmasına mutlak anlamda yetkili kuruldur. Kurulun aldığı kararlara itiraz edilemez. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu'nun grev ertelemeleri ardından anlaşma sağlanamazsa devreye girer ve toplu sözleşmeyi sendikanın onayına ya da karşı çıkışına bağlı olmaksızın sonuçlandırır.

Yatırımlarda Devlet Yardımları
Bölgeler arası dengesizlikleri gidermek, istihdam yaratmak ve uluslar arası rekabet gücünü artırmak için Kalkınma Planları ve Yıllık Programlarda öngörülen hedefler ile Avrupa Birliği normları ve uluslar arası anlaşmalara uygun olarak tasarrufları, katma değeri yüksek, ileri ve uygun teknolojileri kullanan yatırımlara yönlendirmek için yatırımlara devlet tarafından sağlanan desteklerdir.

DPT 2011 ® Her Hakkı Saklıdır.
dpt@dpt.com.tr